Zubný kameň
Rôzne stupne zubného kameňa a parodontitidy

                Zubný kameň nie len kozmetickým problémom.
   

Všimli ste si, že vášmu štvornohému miláčikovi viacej zapácha z ústnej dutiny a keď sa pozriete bližšie, vidíte červené ďasná, žltkastý povlak na zuboch alebo hrubú vrstvu zubného kameňa? Je nutné tento problém riešiť ,alebo je to bežná súčasť psieho a mačacieho života a netreba tomu venovať pozornosť? Poďme sa tomu pozrieť na zúbok.

Niektorým ľuďom sa zdá prehnané, investovať čas a peniaze do zubnej starostlivosti psa alebo mačky. Veď vo voľnej prírode sa o zuby divo žijúcich šeliem nikto nestará a spokojne si nažívajú. Pravidelne sa kŕmia kosťami a zuby majú čisté. Opak je pravdou. Divo žijúce mäsožravce trpia rovnako zápalmi ďasien a parodontu, zuby sa im lámu, vypadávajú a postupne sa stávajú slabšími článkami svorky, čo ich na základe neľútostného zákona prírody odsudzuje na zánik. Mnohí majitelia psov praktizujú hypotézy o čistení zubov obhrýzaním kostí aj na svojich domácich zvieratách. Tí menej skúsení dávajú psom surové kosti a tí skúsenejší kupujú komerčné žuvacie kostičky a myslia si, že tým je ústna hygiena vybavená. Tak prečo pes, ktorý pravidelne žuje kostičky má problém so zubným kameňom a zápalom ďasien?

Parodontitída je ochorenie, ktoré trápi rovnako ľudí, psov aj mačky. Viac ako 80 % psov nad 3 roky trpí parodontitídov. Je to zápalové ochorenie, ktoré vedie k nenávratnému ničeniu najskôr mäkkého tkaniva /ďasno, spojovacie tkanivo/ a následne aj tkaniva tvrdého /kosť sánková a čeľustná/.Zuby sa kývajú a lámu. Zápal bolí a nebolí len nás ľudí, ale aj zvieratá. Podstatou vzniku tohto ochorenia je prienik baktérii zo zubného plaku pod ďasno a následne až ku koreňom zubov. Zubný plak je vrstva látok na povrchu zuba, ktorá je produktom baktérií a vzniká pasážou akéhokoľvek krmiva cez ústnu dutinu. Sú krmivá, ktoré svojim zložením a konzistenciou zvyšujú tvorbu plaku – napr. mäkké a sladké a naopak komerčné dentálne diety, ktoré prispievajú k jeho zníženej produkcii. Avšak žiadnym krmivom nedokážete úplne zastaviť tvorbu plaku. Ak plak nie je zo zubov pravidelne odstraňovaný, mineralizuje a vytvára sa zubný kameň. Ten sa dá najlepšie odstrániť ultrazvukom. Zviera sa musí uviesť do anestézie a zákrok trvá asi pol hodinu. Zuby sa potom vyleštia abrazívnou pastou, opláchnu dezinfekčným roztokom a Váš miláčik má nádherné biele zuby na titulnú stránku časopisu, avšak len DOČASNE. Odstránenie zubného kameňa ultrazvukom nie je trvalé. Hneď po prvom príjme potravy znova vzniká jemná vrstva plaku a celý proces sa opakuje. A tu nastupuje úloha majiteľa. Plak ako jemný film treba zo zuba denne odstraňovať a to čistením zubov. Na čistenie existujú kefky. Nie každé zviera dokáže od začiatku kefku v ústach tolerovať. Svoju funkciu si splní aj gáza na prste, alebo látková vreckovka. Zuby sa čistia odzadu smerom dopredu, tak horný rad ako aj dolný. Zvýšenú pozornosť treba venovať oblasti pod ďasnom, kde sa baktériám najviac darí. Čistenie môžete doplniť enzymatickou pastou určenou pre psov. Určite nepoužívajte pasty pre ľudí. Obsahujú Fluór a pes by sa po jej prehltnutí mohol otráviť. A ako to psa alebo mačku naučiť? Každý pozná príslovie ´Ohýbaj ma mamko dokiaľ som ja Janko, neohneš ma mamko, keď už budem Jano! ´ Dobré je teda začať už od šteniatok a mačiatok. Čistenie mliečnych zubov nemá žiadny prínos, ale naučí zviera akceptovať túto procedúru. Ak už máte zviera staršie a rozhodli ste sa pre čistenie, nič nie je stratené. Treba sa vyzbrojiť dávkou trpezlivosti, zaužívať si pravidelnosť a začínať postupne. Očistiť jeden zub, pochváliť a každým dňom pridávať zub po zube. Vaše zviera to musí baviť a čistenie nesmie predchádzať naháňanie a ukrývanie sa psa pred majiteľom. Žuvacie kostičky môžete používať ako doplnok zubnej hygieny, pretože ich obhrýzaním, manipuláciou jazykom a zvýšenou produkciou slín čiastočne prispievajú k hrubému čisteniu, avšak žiadny produkt z tejto kategórie nie je v prevencii tak efektívny ako samotné čistenie zubov.

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

© 2023 by Animal Clinic

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

SLUŽBY

- preventívna medicína

- vakcinácie

- kastrácie

- výjazdy ku pacientom

- chirurgické zákroky (základné,        brušná, hrudná, kostná chirurgia)

- interná medicína

- dermatológia

- stomatológia

- oftalmológia

- kardiológia

- ortopédia

- krmivá značky Royal Canin

OTVÁRACIE HODINY

pondelok - piatok 

sobota

nedeľa

8:00 - 19:00

9:00 - 12:00

zavreté

Školská 60
BOJNICE

972 01

ADRESA

KONTAKT

Tel:                  

Pohotovosť:  

Mail:           

Facebook: