Záchovná stomatológia
... kedy vieme zub zachrániť pred vytrhnutím
ZUBNÝ KAZ u psov
U psov v porovnaní s ľuďmi je výskyt zubného kazu podstatne nižší. Hlavné dôvody sú
nízky výskyt tzv. kariogénnych (kaz tvoriacich) baktérií, vyššie pH ústnej dutiny, tvar zubov,
ktorý nezachytáva potravu a tá následne nestagnuje na ich povrchu.
Potrava mäsožravcov, v porovnaní s človekom, obsahuje málo cukrov a prijímajú ju
menej často. 
Avšak existujú psy, ktorých majitelia prikrmujú piškótami a inými sladkosťami, ovocím a
zeleninou.  U takýchto zvierat môže častejšie dochádzať ku vzniku zubného kazu. Kazom sa darí hlavne na zadných stoličkách a to na miestach, kde ich majiteľ nevidí. Mnoho kazov sa preto nájde až pri prehliadke ústnej dutiny v narkóze.
POŠKODENÁ SKLOVINA
Strata skloviny na povrchu zubu vzniká na základe nesprávneho skusu a následne vzájomneho otierania povrchu zubov. Taktiež pri častom hryzení do tvrdých cudzích predmetov- pletivo, kamene..
Zub sa v mieste poškodenej skloviny stáva tenší a citlivejší. Môže sa ľahko zlomiť.
Zuby so zničenou sklovinou, prípadne postihnuté zubným kazom sa podobne ako u ľudí ošetrujú plombou. V prípade potreby (hlboký zubný kaz, zlomenina zubu) sa doplní aj RTG snímok, ktorý slúži na posúdenie rozsahu poškodenia - či patologický proces nezasahuje hlboko až ku koreňom zubu. 
Všetky stomatologické zákroky sa vykonáva v celkovej narkóze.  
Poškodená sklovina                 Oprava/náhrada skloviny             Zubný kaz na stoličke              Zaplombovaný zub 
ZLOMENÝ ZUB
Zlomeniny zubov sa často vyskytujú u psov, ale aj u mačiek. Väčšinou sú zlomeniny traumatického pôvodu: autonehody, pády z výšky, hryzenie tvrdých predmetov- kosti, kamene, pletivo. Zlomeniny sa rozdeľujú na nekomplikované a komplikované. Prvé spomenuté nezasahujú do zubnej drene. Komplikované fraktúry zubnú dreň otvárajú, a tým umožňujú prienik baktérií do koreňa zuba, kde môže vznikať hnisavý vačok (absces pri koreni).
Pokiaľ je zlomenina zubu čerstvá, bez infekcie a krvácania zubnej drene zub sa uzatvorí. Naopak, ak došlo k infekcii a následnému odumretiu zubnej drene je potrebné mŕtvu dreň odstrániť. Pomocou špeciálneho nástroja sa vyčistí dreňový kanál, aplikuje sa dezinfekčná vložka, ktorá by mala zápal vyliečiť. Následne bude kanál opätovne vyčistený a vyplnený už trvalou výplňou.  
Ak je zlomenina zubu staršia, zub odumrie (zmení farbu na tmavšiu oproti ostatným zubom), infekcia prestúpi hlboko a okolo koreňa sa vytvorí hnisavý absces, prípadne hnis vyteká cez vytvorenú fistulu (otvor). V takomto prípade sa zub žiaľ nedá zachrániť a najlepšie je zub vytrhnúť.
Čistenie dreňového kanála                           Uzavretá dreňová dutina -                           Tmavý, odumretý zub, ktorý bolo                                                                                   trvalá výplň                                                   nutné vytrhnúť

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

© 2023 by Animal Clinic

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

SLUŽBY

- preventívna medicína

- vakcinácie

- kastrácie

- výjazdy ku pacientom

- chirurgické zákroky (základné,        brušná, hrudná, kostná chirurgia)

- interná medicína

- dermatológia

- stomatológia

- oftalmológia

- kardiológia

- ortopédia

- krmivá značky Royal Canin

OTVÁRACIE HODINY

pondelok - piatok 

sobota

nedeľa

8:00 - 19:00

9:00 - 12:00

zavreté

Školská 60
BOJNICE

972 01

ADRESA

KONTAKT

Tel:                  

Pohotovosť:  

Mail:           

Facebook: