Vianočný pozdrav od MVDr. Laca Smatanu

 

Zverejnené 23.12.2014 

 

 

Vážení priatelia! 

 

Podľa počasia to nevypadá, ale je to tak. Zajtra sú Vianoce. Uvedomil som si to, keď som v sobotu ráno v kuchyni počúval Slovenský rozhlas a spomínali tam, ako na Štedrý večer v roku 1914 na fronte o 20:30 hod na nemeckej strane začali svietiť svetlá a ozvalo sa 'Stille Nacht, Heilige Nacht'  Na druhej strane opätovali klasickou anglickou Vianočnou piesňou “The First Noel”. Podobné situácie sa odohrali pozdĺž celého frontu. Keď som to počúval, normálne mi zvlhli oči. Pozrel som na moju Ivetku a uvedomili sme si: TOTO SÚ VIANOCE. 

Božie dieťa Ježiš robí divy. 

 

Prajem Vám teda veľa sĺz radosti a dojatia v kruhu rodiny. Ak ste si neodpustili, tak si odpustite. Nie je nič horšie, ako zatvrdzovať si srdce. Ešte máme čas, “kým trvá to dnes”.

 

Zároveň sa chcem poďakovať Vám, všetkým našim verným pacientom, resp. majiteľom našich štvornohých pacientov. Ale aj mojim kolegom a kolegyniam - celej tej našej partii, ktorá sa o vás v našej veterinárnej praxi stará. Je to stále ako sen.

 

Keď som bol chlapec a všade okolo mňa bol socializmus, ja som si sníval sen o svojej súkromnej veterinárnej ošetrovni pre malé zvieratá a kreslil som si pôdorysy svojej budúcej kliniky. Bola to čistá fantázia. A dnes je to pravda. Viacerí sa pamätáte, ako som po návrate z Prahy začínal v pivnici, v dome mojich rodičov na Komenského 5 v Bojniciach. Malo to svoje čaro. Z garáže bola čakáreň a z kotolne ošetrovňa.

 

Dopredu ma hnala túžba pomáhať zvieratám, spoznať a liečiť príčinu ich ochorení a nie iba potláčať príznaky. Odborne sa to povie kauzálna liečba a nie symptomatická. Potom som sa načas stratil do Ameriky, aby som sa vrátil s novou víziou. A začali sme o pár ulíc ďalej, tam kde sme dnes - v Bojniciach na Školskej 60 - s recepciou a objednávaním pacientov, aby sme si my aj vy svoj čas mohli lepšie zadeliť. Medzitým sa náš kolektív rozrastal o mladších zanietených veterinárov a pribúdali prístroje, ktoré nám pomáhajú lepšie stanoviť diagnózu a liečbu. No a nedávno sme stáli pred novou výzvou.

 

Naša útulná ošetrovňa je nám zrazu malá. Nezdá sa to, ale pracuje nás tu dovedna 13 ľudí. Inak by sme neboli schopní zaistiť Vám pohotovosť a štandard, na aký ste zvyknutí. Ľudí pribúdalo a budova sa nedala nafúknuť. Stáli sme pred rozhodnutím, čo ďalej. Zvažovali sme rôzne alternatívy. Túžime po novej a väčšej klinike, zároveň si však uvedomujeme naše obmedzené (teda nulové) finančné možnosti. A tak sme sa rozhodli pre nasledovné riešenie: miesto zadlžovania sa a kupovania pozemku a stavania novej kliniky, alebo takisto miesto toho, aby sme išli niekam do cudzích priestorov do prenájmu, využijeme radšej lepším spôsobom naše existujúce priestory a vedľajšiu budovu, kde boli predtým kancelárie. 

 

Zainvestovali sme teda radšej do ďalšieho vybavenia, prístrojov a do vzdelania. Zadĺžili sme sa nakoniec takisto, ale nie do pozemku a stavby, ale do prístrojov. Vo vedľajšej existujúcej budove pribudlo plne vybavené laboratórium s analytickými prístrojmi najnovšej generácie a teraz sme schopní okamžite poskytnúť kompletné hematologické aj biochemické vyšetrenie krvi. Takisto pribudol USG (ultrasonografický) prístroj s dopplerom (meranie prietokov) na aký ste zvyknutí z humánnych pracovísk.

 

Zdokonalili sme aj naše rtg pracovisko zakúpením nepriamej digitalizácie - odteraz už nemusíme vyvolávať rtg snímky, ale všetko zostáva zaznamenané v elektornickej podobe. Je to oveľa praktickejšie a aj diagnosticky kvalitnejšie. Donedávna sme si nevedeli dobre poradiť, keď sme sa potrebovali pozrieť do priedušnice, pažeráku, nosnej dutiny a pod., lebo náš staručký endoskop už nadsluhoval a naviac bolo to iba také “basic” vybavenie. Tak sme sa rozhodli pre novú endoskopickú vežu s možnosťou vizualizácie na obrazovke, ktorá už medzitým viacerým vašim psíkom pomohla zachrániť život. Naposledy to bol malý yorkšír, ktorému sa vzpriečila v pažeráku prehltnutá kostička a bez nového endoskopu s pracovným kanálom by sme boli nahratí. Aj tak sa pri ňom naša kolegyňa, MVDr. Daniela Turanová aj so sestričkou poriadne natrápili.

 

No a keďže máme niekoľko šikovných operatérov, jedna malá chirurgická miestnosť už nestačila a tak sme vedľa na poschodí zriadili novú chirurgickú sálu s kompletným vybavením (inhalačná anestéza, monitoring vitálnych funkcii, autokláv, moderný chirurgický stôl) aj s priľahlou hospitalizačnou miestnoťou. Snažíme sa ale investovať aj do svojho vzdelania. Práve preto naša nová “akvizícia” - MVDr. Veronika Nováková - absolvovala zahraničné kurzy zo záchovnej stomatológie a vybavili sme ju všetkým potrebným a moderným stomatologickým zariadením. Kedysi naše ošetrenie chrupu psov spočívalo len v trhaní zubov a odstraňovaní zubného kameňa, dnes Veronika dokáže zuby zachrániť, opraviť, vyvŕtať, zaplombovať a dokonca aj urobiť náhradu pomocou špeciálnych kompozitných materiálov, ktoré vytvrdzuje svetlom tak, ako sme na to naučení u svojho zubára.

 

Vzdelávajú sa aj naši chlapci. MVDr. Peter Mláka absolvuje už niekoľko rokov po sebe špecializačné vzdelávanie v kardiológii v Luxemburgu a v zahraničí sa vzdeláva v sonografickej špecializácii aj náš gynekológ a internista - MVDr. Martin Borko. Medzitým pribudli ortopedické operácie, z ktorých niektoré techniky, napr. TTO pri ruptúre predného skríženého väzu v kolene, sa robia z celej SR iba na našom pracovisku a to vďaka Dr. Petrovi Mlákovi.

 

Nerobíme toto všetko však sami pre seba, ale pre Vás a vašich miláčikov. Každý z nás, ktorí tu pracujeme, máme alebo sme mali psa a vieme sa vcítiť do situácií, ktoré prežívate. Aj my sami sme normálni majitelia psov a mačiek, keď čelíme chorobám a starnutiu našich štvornohých priateľov. Nebolo mi všetko jedno, keď Veronika musela našej Dorke (viď obrázok) vytrhnúť 6 zubov. Áno, ani ja nie som dobrý a zodpovedný majiteľ, ale dal som si záväzok a teraz terorizujem celú rodinu. Odteraz žiadna mäkká strava, iba granule. Najťažšie bude odsledovať naše “babky” - moju mamu a tiež moju svokru. Ale to poznáte…

 

Čo nám všetkým zaželať na záver? Snáď len to, aby sme si uvedomili, že sme tu na tomto svete veľmi kratučký časový úsek, iba na okamih. Ale to, ako prežijeme tento okamih, rozhodne o tom, či si otvoríme, alebo zarúbeme cestu pre večný život.

 

Keď som mal v mladosti úraz, veľmi mi toto zistenie pomohlo. Spravil som si “inventúru v hlave” a uvedomil som si, že všetko čo má v živote zmysel a nejakú cenu, tak sme to dostali zadarmo ako ničím nezaslúžený dar: život, rodinu, lásku, priateľstvo, zdravie, prírodu…. Je toho veľmi veľa, za čo by sme všetci mali byť vďační. Chcem Vás na záver poprosiť o odpustenie, ak som Vás niekedy sklamal (či už pacientov alebo kolegov) a teším sa, že nám bol všetkým dopriaty aj tento ďalší deň. Prežime ho tak, ako by mal byť náš posledný. Verím, že sme už tu na zemi vytvorili spolu určitú komunitu a že sa raz všetci stretneme v nebi.

 

A ak to čítate v elektronickej podobe, kliknite na nasledovný link a potešte sa piesňou FELIZ NAVIDAD v trochu inej verzii: https://www.youtube.com/watch?v=z-wT3HXS_sA   

 

Držte sa !!!

 

Laco Smatana

 

Bojnice, 23.12.2014

 

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

© 2023 by Animal Clinic

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

SLUŽBY

- preventívna medicína

- vakcinácie

- kastrácie

- výjazdy ku pacientom

- chirurgické zákroky (základné,        brušná, hrudná, kostná chirurgia)

- interná medicína

- dermatológia

- stomatológia

- oftalmológia

- kardiológia

- ortopédia

- krmivá značky Royal Canin

OTVÁRACIE HODINY

pondelok - piatok 

sobota

nedeľa

8:00 - 19:00

9:00 - 12:00

zavreté

Školská 60
BOJNICE

972 01

ADRESA

KONTAKT

Tel:                  

Pohotovosť:  

Mail:           

Facebook: