top of page
PRAA  - šteňa, ktoré dostalo druhú šancu na život
Cyara, fenka nemeckého ovčiaka prosperovala až kým nezačala prechádzať na granule. Ak ich zjedla málo a rozmixované nebol problém, no keď pevnej potravy pribúdalo fenka začala po príjme potravy zvracať. Zvracanie bolo ihneď po nažratí a potrava vyšla von nestrávená. Cyara začala chudnúť, zaostávala v raste a oproti ostatným šteňatám bola spavá, bez energie. Jej diagnóza znela pravý perzistentný (pretrvávajúci) aortálny oblúk - PRAA. Chovateľka jej dala šancu a tak bola Cyara vo veku 6 týždňov bola na našej klinike operovaná.
Počas chirurgického zákroku jej bol defekt odstránený. Po operácii sa zotavovala
l dobre a dnes, takmer rok od operácie je z nej krásny mladý pes.
 


PRAA - pravý perzistentý aortálny oblúk je vrodené ochorenie, ktoré vzniká nesprávnym vývinom srdcových ciev. Tento defekt je prítomný už pri narodení zvieraťa. Počas vývinu plodu v maternici aorta vzniká z dvoch štruktúr - z ľavého a pravého aortálneho oblúku. U zdravého jedinca sa pľúcnica aj aorta vyvine na ľavej strane a pravý aortálny oblúk ešte pred narodením zmizne. Pri tomto ochorení aortálny oblúk na pravej strane pretrváva. V dôsledku tohto zmeneného usporiadania ciev väzivové vlákno - pozostatok komunikácie medzi pľúcnicou a aortou prechádza ponad pažerák a priškrtí ho.


Príznaky ochorenia sa začnú prejavovať po prechode na pevnú potravu, nakoľko tekutá strava dokáže prejsť do žalúdka cez zúženie pažeráka. 
Tuhá strava sa pred zaškrtením hromadí, pažerák sa v tomto mieste rozširuje. Zviera bezprostredne po nakŕmení zvracia nestrávenú potravu. Pokiaľ dôjde k vdýchnutiu vyvrhnutej potravy môže dôjsť k zápalu pľúc, ktorý sa prejavuje zrýchleným, sťaženým dýchaním a kašľom.

Diagnóza sa opiera o RTG vyšetrenie hrudníka a brucha. Pomocné je použitie kontrastnej látky. Na RTG snímku vidieť priebeh pažeráku aj jeho zaškrtenie v oblasti bázy srdca. 
Riešením je chirurgické prerušenie väzivového pozostatku, ktorý prechádza ponad pažerák a tým sa uvoľní jeho zaškrtenie. Čím skôr sa jedinec operuje tým je vyššia šanca, že v budúcnosti nebude mať problémy. Ak už dôjde k roztiahnutiu pažeráka len výnimočne sa vráti do svojej pôvodnej veľkosti. 


 
PRAA.JPG
C 1.jpg
bottom of page