top of page
4dx.JPG
stiahnu%C3%85%C2%A5_edited.jpg
find-remove-ticks-dog-1.jpg
Nebezpečenstvo kliešťov alebo „Keď sa pes necíti vo svojej koži“
S jarným počasím začína hlavná sezóna kliešťov, ktoré vedia znepríjemniť život.  Kliešť je vonkajší parazit, ktorý sa živí saním krvi a ako hostiteľa okrem ľudí využíva aj psa a iné zvieratá. Vyskytuje sa vo voľnej prírode, v parkoch, ale aj na trávnikoch v blízkosti obydlí.  U psa si na prisatie kliešte vyberajú miesta s jemnou prípadne málo osrstenou kožou, avšak prisať sa môžu aj na inom mieste. Okrem lokálnej reakcie - podráždenie kože, abscesy môžu prenášať rôzne infekcie. Spolu s komármi patria kliešte k najčastejším prenášačom infekčných ochorení.
Lymská borelióza
Je to najrozšírenejšie kliešťami prenášané ochorenie ľudí a zvierat v Európe, Ázii a v Severnej Amerike. U psov môže prebiehať ako latentná (bezpríznaková) infekcia, a tým sa v prvých fázach ľahko prehliadne. Prvé príznaky sa môžu prejaviť až po 2-5 mesiacoch od nakazenia. Pes môže byť unavený, trpí nechutenstvom, má zvýšenú teplotu. Neskôr nastupujú problémy s pohybovým aparátom – krívanie, bolestivé, teplé opuchy kĺbov.  
 
Anaplazmóza
Je novo sa šíriace ochorenie. V mnohých oblastiach je výskyt anaplazmózy psov výrazne vyšší ako výskyt boreliózy. V niektorých oblastiach Slovenska je anaplazmózou infikovaný v priemere každý dvadsiaty kliešť. Považuje sa za nebezpečnú nákazu preto, že často zostáva nediagnostikovaná. Veľa psov sa uzdraví z akútnej fázy ochorenia, ale zostáva chronicky infikovaných. Ak v neskoršom období dôjde k narušeniu imunitného systému môže nastať závažný problém. Klinické príznaky sú podobné ako pri ostatných chorobách prenášanými kliešťami: horúčka, depresia, apatia, chudnutie, polyartritída a trombocytopénia (znížený počet krvných doštičiek).
 
Erlichióza
Jej výskyt stúpa najmä v južných oblastiach a považuje sa za získanú cestovnú nákazu. Okrem nešpecifických príznakov - apatia, horúčka, nechutenstvo, zvracanie, hnačka môže mať pes bolestivé brucho, bledé sliznice, môže krvácať z nosa. (upravená veľkosť písma)
 
Babezióza
Babezióza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje jednobunkový parazit druhu Babesia. Prenášačom je kliešť - u nás druh Dermacentor (tzv. pijak lužný). Je to druh kliešťa typický skôr pre teplejšie oblasti, a preto sa toto ochorenie zatiaľ vyskytuje najmä v južných častiach Slovenska a v teplom ročnom období. Výnimkou ale v poslednom období nie sú ani severnejšie regióny. Babézia napáda najmä erytrocyty /červené krvinky/, kde sa aj rozmnožuje. Počas rozmnožovania dochádza k deštrukcii krviniek, čo vedie k anémii a hemoglobinúrii - typická je farba moču, ktorá pripomína Coca-Colu. K ďalším klinickým príznakom patrí horúčka, náhla slabosť, apatia, nechutenstvo. Ochorenie prebieha akútne a môže mať až fatálne následky. Jeho závažnosť závisí od druhu babézie, ale aj od imunitného systému psa. Diagnóza je niekedy obtiažna. Mikroskopickým vyšetrením krvného náteru sa hľadajú babézie prítomné v červených krvinkách, čo sa nie vždy podarí. Laboratórny dôkaz parazita môže trvať pár dní, takže častokrát sa treba spoliehať len na typické klinické príznaky a výsledky základného vyšetrenia krvi. Čím skôr od objavenia príznakov sa zaháji liečba, tým je šanca na vyliečenie vyššia.
 
Ako Vám vieme pomôcť? 
  • Antiparazitárne prípravky
PREVENCIA je na prvom mieste! V súčasnosti je na trhu široké spektrum antiparazitárnych prostriedkov, ako sú rôzne spreje, pipety, obojky či dokonca tabletky. S výberom Vám radi poradíme. 
  • Rýchly diagnostický test
Včasná detekcia infekcie a skorý zásah je pre výsledok liečby veľmi dôležitý. K dispozícii máme
jednoduchý skríningový test, ktorý možno vykonať počas jednej návštevy. Výsledok je k dispozícii
o niekoľko minút. Okamžite sa dozviete, či Váš pes prišiel s týmito chorobami do kontaktu a či je
nutná liečba.
Jednoduchý krvný test: SNAP®4Dx® Test (detekuje až štyri infekcie v jednej vzorke krvi do 10 minút)
Ďalšie testy: hematologické vyšetrenie, biochemické vyšetrenie, rozbor moču, ďalšie špeciálne
testy podľa výsledkov základného vyšetrenia a klinických príznakov.
  • Vakcinácia proti borelióze
Priamou ochranou proti Lymskej chorobe(borelióze) je vakcinácia. Vakcinovať sa odporúča najmä tzv. rizikové skupiny zvierat ako sú poľovné psy, služobné psy a psy často sa pohybujúce v prírode s vysokým zamorením kliešťov. Vhodné je vakcináciu ukončiť ešte pred jarným obdobím, čiže vakcinovať v zimných mesiacoch alebo skoro na jar. Očkovať sa môžu šteniatka už od 12. týždňa veku, pri prvej vakcinácii je potrebná revakcinácia o 14 – 21 dní. Pre trvalú imunitu je nutná každoročná revakcinácia.
Čo môžete robiť vy doma?
  • denne prezerajte psovi srsť - hmatom vyhľadávajte kliešte alebo tuhé uzlíky; kliešte okamžite odstráňte a miesto vydezinfikujte 
  • je vhodné skonzultovať s veterinárom ako a kedy vykonať diagnostický test
  • sledujte tieto príznaky ochorenia
• krívanie
• opuchnuté a bolestivé kĺby (pes kňučí, keď sa ich dotknete)
• „nie je vo svojej koži“
• únava/depresia
• nechutenstvo alebo chudnutie
• zvracanie
• hnačka
• výtok z nosa alebo očí
• mierny a pretrvávajúci kašeľ
• odmietanie pohybu, alebo rýchla unaviteľnosť aj po miernej záťaži
Ak sa niektorý z nich u Vášho psa vyskytne, čo najrýchlejšie nás kontaktujte.
bottom of page