top of page
"LYSSETKY" je pomenovanie pre medzinárodný systém označovania psov vakcinovaných proti besnote.
Lyssetka je špeciálna známka, ktorú po vakcinácii pripevní veterinár na obojok psa.
Lyssetky prichádzajú v štyroch medzinárodne dohodnutých tvaroch a farbách 
pravidelne sa opakujúcich v štvorročných intervaloch.

Pre rok 2014 je to oranžový ovál, pre rok 2015 zelený zvonček, pre rok 2016 červené srdiečko a pre rok 2017 modrá rozeta
Veterinár, ktorý psíka proti besnote zaočkuje, si zároveň vedie evidenciu (dátum vakcinácie, číslo lyssetky, nacionále vakcinovaného psa a adresa majiteľa).

Lyssetka teda spĺňa niekoľko zaujímavých funkcií naraz.

Nielenže je Lyssetka krásnou ozdobou a "módnym doplnkom" Vášho štvornohého miláčika, no už na prvý pohľad je každému jasné, že psík bol a je zaočkovaný proti besnote.
 Pozrime sa však ešte raz a lepšie na hlavnú rolu, ktorú Lyssetka zohráva.
Inými slovami: "Aký význam má Lyssetka pre majiteľa psa?"

Nie vždy má majiteľ pri sebe očkovací preukaz. Môže sa stať, že pes na prechádzke niekoho pohryzne.
Lyssetka na obojku obsahuje údaj, že pes bol v danom roku vakcínovaný proti besnote, ďalej adresu a telefónne číslo veterinára, ktorý podľa poradového čísla na lyssetke a vo svojej kartotéke môže ihneď telefonicky potvrdiť, že pes bol naozaj vakcínovaný a zabráni tak panike poraneného. Samozrejme, že to nehradzuje vyšetrenie psa na besnotu po uhryznutí, ktoré musí nasledovať, ale ukľudní to situáciu.
Ak sa pes stratí, alebo sa túla a niekoho uhryzne, je možné podľa identifikačného čísla na lyssetke vyhladať u príslušného veterinárneho lekára informácie o majiteľovi a psa vrátiť.
 
V niektorých mestách požadujú mestské úrady, resp. mestská polícia od majiteľov psov pri prechádzke so psom potvrdenie o očkovaní proti besnote. Málokto nosí očkovací preukaz vždy pri sebe a naviac sa pri venčení psa strieda viac členov rodiny. Preto lyssetka - potvrdenie o vakcinácii - pripevnená na obojku psa je velmi užitočná.
Aký majú Lyssetky význam pre veterinára?
   
Veterinár robí pre majiteľov psov viac, ako boli zvyknutí doteraz, robí niečo nadštandardné. Záznam o psoch vakcínovaných proti besnote veterinárovi vytvorí databázu, ktorá poslúži k zprehľadneniu rozsahu jeho vlastnej praxe. Vie tak napríklad zistiť, koľko psov vo
svojej vyšetrovni zaočkuje proti besnote. Zvyšuje to kredit každej veterinárnej praxe, keď dokáže pomôcť nešťastnému majiteľovi psa nájsť jeho zatúlaného miláčika. Ľudia sa na takú veterinárnu prax budú obracať s dôverou.

V USA a iných po anglicky hovoriacich krajinách sa tento systém nazýva "CANINE RABIES TAGS", ten by však bol pri doslovnom preklade dosť zložitý názov a možno aj nepresný.
Preto teda LYSSETKY - nanovo vytvorené slov'čko, ktoré vo svojom základe vyjadruje vzťah k besnote (lyssa virus - latinský názov), ale znamená doslova známky pre psov vakcinovaných proti besnote.
Tento systém se používa v mnohých krajinách sveta (samozrejme nie všade pod názvom LYSSETKY). Má medzinárodne dohodnutý tvar a farbu známok (u nás LYSSETIEK)  Ďalej, ako už bolo napísané, se tieto tvary a farby opakujú. Vďaka tomu, že sa tvary a farby výrazně líšia, je možné už z diaľky rozpoznať, či pes bol vakcinovaný proti besnote a v ktorom roku.


 


Lyssetky sú na Slovenskom trhu už od roku 1997, teda neuveriteľných sedemnásť rokov. Je nám cťou na záver tohoto článku spomenúť, že to bol práve MVDr. Ladislav Smatana, zakladateľ Veterinárnej praxe Ejmi Bojnice, ktorý tento systém zaviedol na Slovensku. Nápad označiť psov vakcínovaných proti besnote viditeľnými známkami odpozoroval od kolegov v USA počas jeho stáže na Fort Colins Veterinary University v Colorade v roku 1996.
Lyssetky sa mimoriadne úspešne podarilo zaviesť nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku a Poľsku. V týchto troch krajinách sa používanie Lyssetiek stalo absolútnou samozrejmosťou. Lyssetky môžete na psoch vidieť aj v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, kde sa tento systém už niekoľko rokov taktiež používa. 
bottom of page