Dermatológia
ALERGIE a ich kožné prejavy
Hypersenzitivita /precitlivenosť/ je neadekvátna a teda až škodlivá reakcia imunitného systému chorého jedinca na alergén. Tento proces sa často všeobecne označuje alergia, čo nie je príliš správne, ale vzhľadom na zakorenenosť tohto pojmu ho budeme v nasledujúcom článku používať.
Alergie v dnešnej dobe trápia takmer celú ľudskú populáciu. A nie len tú. Už dlhšiu dobu sa zisťujú aj u domácich zvierat. Toto ochorenie sa dá u psov rozdeliť do viacerých skupín. Je to precitlivenosť na zložky v potrave- potravinová hypersenzitivita
alergia na pohryznutie blchou
kontaktná alergia
atopická dermatitída
Atopická dermatitída
Posledná spomínaná diagnóza je geneticky podmienená reakcia na alergény vo vzduchu, ktoré pes vdychuje alebo prenikajú kožou. Tieto alergény sú ťažko rozpoznateľné a pes s touto diagnózou je odsúdený na celoživotnú liečbu liekmi, ktoré tlmia imunitu – imunosupresíva.
Ako sa atopia u psov prejavuje? Prevažné zmeny vznikajú na koži. Zviera sa na podnet imunitného systému, ktorý sa stretne s alergénom, začne nekontrolovateľne škrabať. Svrbia ho priestory medzi prstami - majiteľ si všimne, že pes si vlastne vždy, keď má voľno, vylizuje labky. Ďalšie miesta, kde to svrbí sú pod pazuchami a v slabinách a často bývajú postihnuté aj ušnice a zvukovody. Následkom neustáleho škrabania si zviera kožu rozdráždi, poruší jej celistvosť a tým sa koža zapáli. Dôjde k rozmnoženiu baktérií alebo, čo v prípade atopie býva častejšie, kvasiniek (jednobunkové plesne).
Za normálnych okolností žijú oba druhy mikroorganizmov na neporušenej koži v symbióze a vzájomne sa potláčajú. Zápal sa prejavuje širokou škálou zmien.
Koža najskôr začervená, vznikajú lysé miesta bez srsti, objavujú sa chrasty, koža stmavne do odtieňa modro sivej a nakoniec hrubne. Zároveň typicky zapácha.
Prevencia bohužiaľ u tohto typu ochorenia neexistuje, avšak je dobré skoro rozpoznať, že váš psík má problém a navštíviť veterinára. Pokiaľ sa zápal nechá zájsť do chronických zmien, lieči sa ťažko a dlho (6 -10 týždňov) a nemusí sa to úplne podariť.
Potravinová alergia
Potravinovú alergiu môžu vyvolať rôzne látky obsiahnuté v potrave a preto má nesezónny charakter a býva celoročným problémom. Psy konzumujú potravu, ktorá je zložená z najrozličnejších mäsových bielkovín a iných komponentov ako sú obilniny, bielkovinové exktrakty rastlinného pôvodu, sója, zmes bylín a zeleniny, mlieko a mliečne výrobky, vajcia a deriváty vajca, kvasnice atd.
Príznaky tohto typu alergie sa môžu vyskytnúť už v 4.mesiaci veku zvieraťa. Štatisticky je najväčší výskyt tohto ochorenia v období jedného až troch rokov. Prejavuje sa ako veľmi svrbivý zápal kože – pruritická dermatitída. Spektrum klinických príznakov u psov reagujúcich na krmivo sa nemusí vzťahovať len na kožu, ale môže postihovať aj tráviaci trakt. Narušené trávenie sa prejavuje častým zvracaním, mäkkou až riedkou stolicou, ktorú pes často nevie udržať a vyšpiní sa aj napriek hygienickým návykom v domácnosti. Príznaky na koži sú podobné s atopiou opísané vyššie, avšak nemusia sa prejaviť v takej širokej škále.
Svrbenie môže byť jediným samostatným príznakom, bez ďalších kožných zmien. Všetko závisí od frekvencia podávania potravy, alebo jej zložky, na ktorú je pes alergický.
Ak sa psovi neustále vracia zápal vonkajšieho zvukovodu, napriek jeho správnemu a dôslednému doliečeniu, je nutné sa zamerať aj na alergické príčiny. Alergia na potravu sa diagnostikuje pomocou takzvanej eliminačnej diéty. Na trhu exitujú veterinárne krmivá – takzvané hypoalergénne, ktorých zložky sú upravené špeciálne tak, aby ich imunitný systém nerozpoznal. Zároveň sú obohatené o nenasýtené mastné kyseliny, ktoré zlepšujú celistvosť kože a chránia ju pred zápalmi, čo je v prípade alergikov veľmi dôležité.
Alergia na pohryznutie blchou
Blchy samotné nebývajú alergénmi, avšak netreba zabúdať, že blcha je bodavý, krv cicajúci vonkajší parazit. Pri cicaní nabodne cievu a vpustí do obehu svoje sliny. Tie sú silným alergénom. Na vyvolanie reakcie stačí ich malé množstvo a to aj od jednej jedinej blchy, ktorú si majiteľ nemusel všimnúť. Ak je pes citlivý na tento druh alergénu, jeho imunita sa začne brániť.
Silný pocit svrbenia vyvolá intenzívne škrabanie. Pes si sám poraní kožu, kde sa rýchlo množia baktérie a produkuje sa hnis. Rozškrabané miesta bolia a preto sa nazývajú aj ´hot spot´ /z angl. pálivé miesto/. Najčastejšie sa nachádzajú na chrbtovej časti tela vrátane chvosta, ale nie je vylúčený ani krk, hlava a hrudník. Takto môže váš pes zareagovať na blšie pohryznutie kedykoľvek a preto je vhodné ho pred nimi chrániť. V dnešnej dobe existuje množstvo antiparazitárnych prípravkov. Obdobie šírenia bĺch je hlavne na jar a jeseň. Blchy sa tešia z huňatých a dlhosrstých zvierat, ale určite nepohrdnú ani srsťou krátkou.


