Calvé-Perthesova choroba

Toto ochorenie sa nazýva aj aseptická nekróza hlavice a krčku stehnovej kosti. Už názov hovorí, že je to odumieranie hlavice a krčku stehnovej kosti. Príčina je neznáma, pravdepodobne sa jedná o poruchu cievneho zásobenia počas rastu. S týmto ochorením sa takmer výhradne stretávame u trpazličích a malých plemien psov. K postihnutým plemenám patrí yorkšír, ratlík, čivava, mops...

Ochorenie sa obvykle objaví v období rastu - medzi 5.-9. mesiacom veku. Prejavuje sa krívaním na panvovú končatinu a bolestivosťou bedrového kĺbu. Bolestivosť je väčšinou výrazná.  Diagnostika je hlavne na základe RTG vyšetrenia. Na postihnutom bedrovom kĺbe pozorujeme lýzu (rozpad) kosti v oblasti krčka a hlavice stehnovej kosti a zmenený tvar hlavice. Niekedy nachádzame aj patologickú fraktúru krčka stehnovej kosti.
 

Terapia tohoto ochorenia je chirurgická. Pri operácii sa odstráni hlavica a krček stehennej kosti. Cieľom je, aby sa vytvoril medzi stehnovou kosťou a panvou dobre pohyblivý pakĺb (väzivové spojenie). Tento pakĺb nie je 100%-ný, ako zdravý kĺb, ale u malých psov zabezpečuje dobrú funkčnosť. Po úspešnej operácii sa výrazne zlepší pohyblivosť končatiny v bedrovom kĺbe, ochota k pohybu, osvalenie končatiny a stratia sa bolesti.

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

© 2023 by Animal Clinic

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

SLUŽBY

- preventívna medicína

- vakcinácie

- kastrácie

- výjazdy ku pacientom

- chirurgické zákroky (základné,        brušná, hrudná, kostná chirurgia)

- interná medicína

- dermatológia

- stomatológia

- oftalmológia

- kardiológia

- ortopédia

- krmivá značky Royal Canin

OTVÁRACIE HODINY

pondelok - piatok 

sobota

nedeľa

8:00 - 19:00

9:00 - 12:00

zavreté

Školská 60
BOJNICE

972 01

ADRESA

KONTAKT

Tel:                  

Pohotovosť:  

Mail:           

Facebook: