top of page

Calvé-Perthesova choroba

Toto ochorenie sa nazýva aj aseptická nekróza hlavice a krčku stehnovej kosti. Už názov hovorí, že je to odumieranie hlavice a krčku stehnovej kosti. Príčina je neznáma, pravdepodobne sa jedná o poruchu cievneho zásobenia počas rastu. S týmto ochorením sa takmer výhradne stretávame u trpazličích a malých plemien psov. K postihnutým plemenám patrí yorkšír, ratlík, čivava, mops...

Ochorenie sa obvykle objaví v období rastu - medzi 5.-9. mesiacom veku. Prejavuje sa krívaním na panvovú končatinu a bolestivosťou bedrového kĺbu. Bolestivosť je väčšinou výrazná.  Diagnostika je hlavne na základe RTG vyšetrenia. Na postihnutom bedrovom kĺbe pozorujeme lýzu (rozpad) kosti v oblasti krčka a hlavice stehnovej kosti a zmenený tvar hlavice. Niekedy nachádzame aj patologickú fraktúru krčka stehnovej kosti.
 

Terapia tohoto ochorenia je chirurgická. Pri operácii sa odstráni hlavica a krček stehennej kosti. Cieľom je, aby sa vytvoril medzi stehnovou kosťou a panvou dobre pohyblivý pakĺb (väzivové spojenie). Tento pakĺb nie je 100%-ný, ako zdravý kĺb, ale u malých psov zabezpečuje dobrú funkčnosť. Po úspešnej operácii sa výrazne zlepší pohyblivosť končatiny v bedrovom kĺbe, ochota k pohybu, osvalenie končatiny a stratia sa bolesti.

bottom of page