Lucy

Kľúčové slova: Cukrovka, Kastrácia, Progesterón 

 

 

Začiatkom decembra 2014 prišla na kliniku pani Katka z Kanianky, so svojou osem ročnou fenkou Lucy, ktorá začala nadmerne piť, močiť a výrazne pribrala na váhe. Súčasťou vyšetrenia bolo aj meranie cukru, ktorý bol síce vysoký, no chceli sme prečkať obdobie po háraní, cez ktoré by mohla byť hladina cukru vyššia. Pri následnej kontrole sa však všetky príznaky zvýšili a hladina cukru v krvi bola už skutočne kritická. To pre pani Katku rozhodne nebola dobrá správa, nakoľko už jedného diabetického psíka doma má a predstava dvoch takýchto pacientov znamenala veľkú záťaž, okrem inej aj finančnú. Pravidelné kupovanie inzulínu je totiž veľmi nákladné. 

Existuje nádej na vyliečenie cukrovky? ÁNO!!!
Cukrovka
Cukrovka je ochorenie pankreasu. Pankreas - podžalúdková žľaza okrem iného vylučuje hormón inzulín, ktorý slúži na to, aby sa glukóza dostala z krvi do vnútra bunky a tam bola spracovaná na energiu. 

 

U psov vzniká najčastejšie cukrovka, pri ktorej pankreas prestáva produkovať inzulín - diabetes prvého typu. Príčina, prečo sa inzulín prestáva produkovať, je preťaženie pankreasu. Vedeli ste, že pankreas sa môže preťažiť u feny aj po obyčajnom háraní? 

 

U feny sa po háraní zvyšuje hladina progesterónu. To je hormón, ktorý pripravuje telo na graviditu a pôrod. Normálne, ak nedošlo k páreniu, by mala hladina progesterónu klesnúť. U niektorých feniek sa však stane, že po háraní majú dlhodobo vysokú hladinu progesterónu v krvi. Hormón Progesterón robí v tele rôzne zmeny. Jednou z nich je, že udržiava stále vysokú hladinu cukru v krvi. Robí to tak, že zabraňuje prieniku glukózy do buniek. Progesterón je vlastne taký sexi agent, ktorý pomotá hlavu bunkám a tie si potom jednoducho inzulín nevšímajú. Pankreas tak produkuje stále viac a viac inzulínu, ktorý sa márne snaží o priazeň buniek. Pankreas je z toho v konečnom dôsledku vyčerpaný.  

 

 
 
 
A ako to všetko súvisí s našou Lucy?

 

Lucy sa aj po niekoľkých meraniach cukru a pichania inzulínu nastaviť na normálnu hladinu cukru. Preto bola u nás hospitalizovaná za účelom pravidelného merania cukru v krvi. Aj napriek aplikáciam inzulínu dva-krát denne a prísnej diéte nám glukomer pri každom meraní ukazoval kriticky vysokú hladinu cukru. Lucy v tele jednoducho vládol progesterón.

 

Hneď na druhý deň sme naplánovali zákrok. Fenka podstúpila sterilizáciu v šetrnej inhalačnej anestéze. Zákrok prebehol rýchlo a bez komplikácií a nám nezostávalo nič iné, len čakať na to, ako sa pankreas zotaví. 

 

Pár dní po kastrácii bola glukóza stále vysoká, ale telo začínalo reagovať na inzulín, takže po inzulínovej injekcii glukóza na nejaký čas klesla na normu.

 

Pani Katka aj celý tím našej kliniky bol v napätí a v očakávaní, ako celý prípad dopadne.  

 

V sobotu, týždeň po operácii, sa stal malý zázrak. Fenka prišla na meranie glukózy po nažratí ráno a mala úplne normálnu hladinu cukru. Inzulín sa teda pichať nemusel. 

 

Lucy prišla ešte pár-krát na meranie, no cukor sa odvtedy nezvýšil.

 

Vďaka skorej kastrácii sa podarilo cukrovku Lucy vyliečiť. 

 

Všeobecne sa u psov cukrovka vyskytuje skôr výnimočne, fenky však ňou zvyknú trpieť častejšie práve kvôli progesterónu, ktorý pripravuje fenku na pôrod. 

 

Včasná sterilizácia dokáže pomôcť!

 

Pre viac informácií neváhajte a dohodnite si konzultáciu priamo v našej veterinárnej praxi.

 

 

 

 

 

Prečo to sa takto progesterón správa?
 
Vysoká hladina cukru v krvi je potrebná pre tvorbu materského mlieka. To je v podstate zložené z vody a cukru. Ako sme už spomínali, progesterón pripravuje telo na pôrod a tým, že udržiava cukor v krvi, chystá telo na tvorbu materského mlieka. Najúčinnejší spôsob, akým progesterón dostať z tela von, je sterilizácia. Čím skôr sa zákrok vykoná, tým väčšia je šanca na regeneráciu pankreasu - to znamená, že sa veci vrátia do normálnu a dodatočný inzulín nie je nutné pichať. Ak sa s kastráciou dlho otáľa, pankreas sa zničí a ani po zákroku nie je schopný produkovať inzulín a pes je odsúdený na doživotnú aplikáciu inzulínu.

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

© 2023 by Animal Clinic

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

SLUŽBY

- preventívna medicína

- vakcinácie

- kastrácie

- výjazdy ku pacientom

- chirurgické zákroky (základné,        brušná, hrudná, kostná chirurgia)

- interná medicína

- dermatológia

- stomatológia

- oftalmológia

- kardiológia

- ortopédia

- krmivá značky Royal Canin

OTVÁRACIE HODINY

pondelok - piatok 

sobota

nedeľa

8:00 - 19:00

9:00 - 12:00

zavreté

Školská 60
BOJNICE

972 01

ADRESA

KONTAKT

Tel:                  

Pohotovosť:  

Mail:           

Facebook: